Příležitost 1,6 bilionu dolarů pro lithium

LinkedIn
Facebook
Twitter
WhatsApp
Lithium, nařízení o kritických surovinách

Zatímco trh s lithiem zažívá krátkodobé turbulence kvůli poklesu cen spodumene a lepidolitu – nerostů obsahujících lithium, a částečně kvůli zpomalení nárůstu trhu s elektromobily, dlouhodobý výhled zůstává býčí. 

Společnost Benchmark odhadla, že k uspokojení poptávky po bateriích bude do roku 2040 zapotřebí investice ve výši nejméně 1,6 bilionu dolarů. To je téměř trojnásobek požadavku 571 miliard USD na pokrytí poptávky do roku 2030.

Poptávka po bateriích by mohla v nadcházejících letech výrazně vzrůst, z 937 gigawatthodin (GWh) v roce 2023 na 3,7 terawatthodin (TWh) v roce 2030. Tato poptávka se mezi lety 2030 a 2040 opět zdvojnásobí, což zdůrazňuje potřebu nových investic do výroby a zpracování lithia a do výroby baterií. 

Významná část této investice – 44 % – půjde do budování gigatováren, které budou vyrábět bateriové články a montovat bateriové sady. 

Recyklace bude také hrát hlavní roli při uspokojování budoucí poptávky po lithiu. S tím, jak více elektromobilů dosáhne konce své životnosti, bude zásoba šrotu baterií podstatně narůstat.

Podle Benchmarku bude do roku 2030 zapotřebí 26 miliard dolarů na vybudování kapacity pro recyklaci tohoto odpadu na použitelné bateriové materiály. Do roku 2040 toto číslo vzroste na 157 miliard dolarů.

Mezi kritickými surovinami bude lithium vyžadovat největší investice, aby bylo možné uspokojit budoucí poptávku. Do roku 2030 je potřeba 94 miliard dolarů na navýšení výroby lithia, přičemž toto číslo se do roku 2040 zdvojnásobí. 

Zatímco současný trh s lithiem může čelit výzvám, dlouhodobá trajektorie zůstává pozitivní. Důvodem je především očekávaná poptávka po elektromobilech a obnovitelných zdrojích energie.

Přejít nahoru