EU si klade za cíl zvýšit konkurenceschopnost svých průmyslových odvětví na globální úrovni, aby posílila jejich autonomii a odolnost a učinila je světovými lídry v oblasti zelené transformace a digitalizace.
Nicméně značné množství kapitálu, které by mohlo být použito k tomuto účelu, odtéká z EU. Důvod? Rostoucí zpětné odkupy akcií.
Nové návrhy politik EU mají za cíl posílit konkurenceschopnost EU a řešit finanční mezeru pro Zelenou dohodu a inovace. Klíčovým prvkem těchto návrhů je podpora většího soukromého financování tím, že se usnadní vydávání akcií evropskými společnostmi na evropských burzách prostřednictvím přepracované Unie kapitálových trhů (CMU).
Nicméně návrhy neřeší skutečnost, že kótované společnosti stále více upřednostňují zpětné odkupy vlastních akcií před investicemi do spravedlivé transformace, zmírňování změny klimatu a inovací, čímž předávají zásadní kapitál soukromým investorům, kteří jsou převážně mimo EU. Aby se zabránilo tomu, že zpětné odkupy akcií podkopou ambice EU, jsou zapotřebí legislativní změny.
Kapitál, který EU ztrácí tím, že neomezuje zpětné odkupy akcií
Data o zpětných odkupech akcií v EU
Mezi lety 2016 a 2023 největší kótované společnosti se sídlem v EU odklonily 534,2 miliardy dolarů na zpětné odkupy vlastních akcií, kromě výdajů 1 004,4 miliardy dolarů na dividendy.
Zbytečná konkurence
Aby byly atraktivní pro akcionáře, největší kótované společnosti se sídlem v EU ve 12 hlavních zemích EU vyplatily v roce 2023 rekordních 110,6 miliardy dolarů na zpětné odkupy akcií, ve srovnání s 40 miliardami dolarů v roce 2016. Společnosti, které tento trend nenásledují, často zaznamenávají pokles hodnoty svých akcií.
Pokud chtějí být společnosti v EU konkurenceschopné ve srovnání se svými americkými protějšky, možná budou muset utratit ještě více na zpětné odkupy akcií: Největší kótované americké společnosti vyplatily v roce 2023 na zpětné odkupy akcií 773,1 miliardy dolarů a mezi lety 2016 a 2023 celkem 5 461,4 miliardy dolarů, kromě 4 017,4 miliardy dolarů na dividendy.
Ztráta kapitálu ve prospěch zahraničních akcionářů
Američtí správci aktiv jako BlackRock a Vanguard jsou hlavními institucionálními akcionáři ve velkých kótovaných společnostech v EU; oni a jejich převážně američtí klienti profitují z těchto výplat. To přispívá k odlivu 300 miliard eur ročně z EU, převážně do USA.
Odkupy akcií jsou hrozbou pro reformu CMU
Odkupem vlastních akcií se společnosti snaží zvýšit hodnotu svých akcií snížením celkového počtu vydaných akcií. Toto snížení podkopává cíl reformy CMU zvýšit počet akcií evropských společností vydaných a obchodovaných na evropských burzách, aby se evropské společnosti staly konkurenceschopnějšími.
Odkupy akcií odvádějí kapitál od energetické transformace EU. Společnosti tvrdí, že odkupy akcií vyplácejí „přebytečný kapitál“, ale tento kapitál by mohly velmi dobře využít k urychlení energetické transformace. Velké ropné společnosti jsou zřejmým příkladem. Aby své akcie učinily atraktivními, utratily BP, Chevron, ExxonMobil, Shell a TotalEnergies od Pařížské dohody (2016-2023) 174,8 miliardy dolarů na odkupy akcií.
Odkupy akcií na úkor ostatních zainteresovaných stran v EU
Vlády v současnosti používají peníze daňových poplatníků k „odstranění rizik“ , aby podpořily inovace, dekarbonizaci a konkurenceschopnost.
Tyto společnosti však odměňují své akcionáře velkými nezdaněnými odkupy akcií a vysokými dividendami. To je na úkor snížených výdajů na výzkum a vývoj, rozvoj dovedností pro (zelená) pracovní místa, slušné mzdy zaměstnanců a dodavatelů a snižování cen energií a spotřebního zboží, což by mohlo snížit inflaci a zvýšit kupní sílu občanů.
Odkupy akcií jsou nástrojem pro daňové úniky
Společnosti a investoři preferují odkupy akcií před dividendami, protože jsou většinou nezdaněné v zemích EU, jako je Francie, Německo, Nizozemsko a Španělsko. To připravuje vlády o příjmy potřebné k urychlení kvalitních inovací a spravedlivé energetické transformace.
Jaké kroky by měla Evropská komise a Evropský parlament učinit?
Okamžité kroky EU by měly směřovat zejména k
- zabránění společnostem, které přijímají dotace průmyslové politiky, ve vyplácení zpětných odkupů akcií a
- odvracení trendu zpětných odkupů akcií, které oslabují společnosti v EU, přezkoumáním zákonů a jejich aplikací na společnosti v EU i zahraniční společnosti působící v EU.
Více v analýze od SOMO na https://www.somo.nl/why-share-buybacks-are-bad-for-planet-and-people/