Investice do energetické transformace poprvé překonaly 2 biliony dolarů

LinkedIn
Facebook
Twitter
WhatsApp

Investice do přechodu na nízkouhlíkovou energetiku celosvětově vzrostly o 11 % a dosáhly v roce 2024 rekordních 2,1 bilionu dolarů, podle Energy Transition Investment Trends 2025 , výroční zprávy, kterou v prosinci 2024 zveřejnil poskytovatel výzkumu BloombergNEF (BNEF).

Růst byl tažen elektrifikovanou dopravou, obnovitelnými zdroji energie a energetickými sítěmi, které loni dosáhly nových maxim, spolu s investicemi do skladování energie.

Zatímco celkové investice do technologií energetického přechodu vytvořily nový rekord, tempo růstu bylo pomalejší než v předchozích třech letech, kdy investice rostly o 24–29 % ročně.

Elektrifikovaná doprava na špici investic
 

Největším tahounem investic zůstala elektrifikovaná doprava, která v roce 2024 dosáhla 757 miliard USD. Toto číslo zahrnuje výdaje na osobní elektromobily, elektrická dvoukolová a tříkolová vozidla, užitková elektrická vozidla, veřejnou nabíjecí infrastrukturu a vozidla s palivovými články.

Investice do obnovitelné energie dosáhly 728 miliard USD, což zahrnuje investice do větrné energie (na pobřeží i na moři), solární energie, biopaliv, biomasy a odpadu, mořských, geotermálních a malých vodních elektráren.

Investice do energetických sítí dosáhly celkové výše 390 miliard USD, což zahrnuje investice do přenosových a distribučních vedení, vybavení rozvoden a digitalizace sítě.

Rozdíly v investicích do vyspělých a rozvíjejících energetických sektorů 
 

Zpráva BNEF také odhaluje výrazný rozdíl mezi investicemi do vyspělých a rozvíjejících se sektorů ekonomiky čisté energie. Technologie, které jsou osvědčené, komerčně škálovatelné a mají zavedené obchodní modely, jako jsou obnovitelné zdroje, skladování energie, elektrická vozidla a elektrické sítě, představovaly drtivou většinu investic v roce 2024. Tyto sektory vyčerpaly 1,93 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 14,7 %, navzdory překážkám vyplývajícím z politických rozhodnutí, vyšším úrokovým sazbám a očekávanému pomalejšímu spotřebitelskému nákupu.

Naproti tomu investice do nově vznikajících technologií, jako je elektrifikované teplo, vodík, zachycování a ukládání uhlíku (CCS), jaderná energetika, čistý průmysl a čistá lodní doprava, dosáhly pouze 155 miliard dolarů, což představuje meziroční pokles o 23 %. Mezi faktory, které odrazují od investic v těchto sektorech, patří cenová dostupnost, technologická vyspělost a komerční škálovatelnost. Aby se tato průmyslová odvětví rozšířila, musí veřejný a soukromý sektor udělat více pro odstranění rizik těchto technologií, jinak pravděpodobně nebudou mít do konce desetiletí žádný významný dopad na emise.

Investice Číny překonaly USA, EU a UK dohromady
 

Největším trhem pro investice byla pevninská Čína, která sama o sobě představovala investice ve výši 818 miliard USD, což je o 20 % více než v roce 2023. Růst čínských investic odpovídal dvěma třetinám celkového globálního nárůstu v roce, přičemž všechny sektory přezkoumávané ve zprávě vykazovaly solidní růst.

EU, USA a Spojené království, které řídily růst v roce 2023, zaznamenaly v roce 2024 odlišné výsledky. Investice v USA stagnovaly, dosáhly 338 miliard USD, a v EU i Spojeném království klesly a dosáhly 381 miliard USD a 65,3 miliard USD.

Celkové investice Číny v loňském roce byly vyšší než investice USA, EU a Spojeného království dohromady. Z velkých trhů zahrnutých do zprávy přispěly k celkovému globálnímu růstu také Indie a Kanada, které zvýšily své investice o 13 % a 19 %.

Růst investic na splnění cílů nestačí
 

BNEF také uvádí, že globální investice do energetické transformace by musely v letech 2025 až 2030 dosáhnout v průměru 5,6 bilionu dolarů ročně, aby se do roku 2050 v souladu s Pařížskou dohodou dostaly na cestu k celosvětové čisté nule. Toto zjištění se opírá o New Energy Outlook 2024 společnosti BNEF , který podrobně popisuje globální cestu k čisté nule a naznačuje, že současná úroveň investic je pouze 37 % toho, co je potřeba k dosažení správné cesty. „Investiční mezera“ se liší podle geografie a technologie, přičemž nejblíže k dosažení cíle je Čína, následovaná Německem a Spojeným královstvím.

Investice do dodavatelského řetězce a financování technologií pro přechod
 

Spolu s investicemi do přechodu na nízkouhlíkovou energetiku zpráva BNEF také sleduje investice do dodavatelského řetězce čisté energie, včetně továren na zařízení a výroby kovů z baterií pro energetické technologie. V roce 2024 tato investice mírně klesla na 140 miliard USD, ale v roce 2025 má vzrůst na 164 miliard USD. Přibližně 60 % celkových investic v dodavatelském řetězci šlo loni do baterií, protože továrny na baterie jsou obzvláště kapitálově náročné.

Zpráva Energy Transition Investment Trends 2025 také sleduje akciové a dluhopisové financování technologií pro energetickou transformaci. Společnosti zabývající se klimatickými technologiemi získaly v roce 2024 soukromý a veřejný kapitál ve výši 50,7 miliardy dolarů, meziročně o 40 % méně, a představuje třetí rok poklesu. Fundraising vedly společnosti v oblasti čisté energie a dopravy, které dohromady přinesly 31,8 miliardy dolarů. Největším trhem pro navyšování akcií byly USA, kde bylo sledováno 17,9 miliard dolarů nových emisí. Čína klesla na druhé místo s 9 miliardami dolarů.

Dluh z energetické transformace
 

Dluh z energetické transformace dosáhl v roce 2024 celkem 1 bilionu USD, což představuje nárůst o 3 % ve srovnání s rokem 2023. Největší složkou tohoto dluhu byl podnikový dluh, který se zvýšil o 5 %, což bylo způsobeno snížením úrokových sazeb po celém světě. Navzdory těmto nárůstům se objemy projektového dluhu snížily a úrovně vládního dluhu v oblasti transformace energetiky byly meziročně stabilní. Podobně jako v jiných zjištěních jsou USA a pevninská Čína dvěma největšími dlužníky v energetické transformaci.

Zdroj: Bloomberg 

Přejít nahoru