SENZOMATIC: technologie pro dřevostavby, které představují budoucnost stavebnictví

LinkedIn
Facebook
Twitter
WhatsApp
Dřevostavby: budoucnost stavebnictví

Při použití dřeva jako stavebního materiálu zůstává uhlík zachycen po celou dobu životnosti budovy. Kromě toho se při výrobě stavebních materiálů na bázi dřeva a konstrukčních prvků uvolňuje méně CO2 než při použití jiných materiálů.  Uhlíkovou stopu stavby snižuje v případě domů ze dřeva i nižší objem dopravy, která je s realizací staveb obecně spojena. Jednou z největších výhod dřevostaveb je jejich vysoká energetická účinnost. Stavba ze dřeva nejenže minimalizuje dopad na životní prostředí, ale bude taky nákladově efektivní z dlouhodobého hlediska. 

V sousedním Rakousku a Bavorsku je přibližně polovina bytových domů dřevostaveb. Na legislativě a souvisejících předpisech tam pracovali již od roku 2002. V České republice je stavění ze dřeva stále v plenkách, i když na vzestupu.

Novodobé dřevostavby jsou smíšené. Mají betonový základ, tuhé stropní konstrukce, železobetonové konstrukce…). ČVUT považuje za dřevostavbu budovu, která obsahuje od cca 50% dřeva. 

Dřevostavby v ČR v číslech:

  • V ČR je cca 1 promile bytových domů a 16 % rodinných domů ze dřeva.
  • Každá 7. rodina v Česku si v roce 2022 postavila dům ze dřeva.
  • V roce 2000 se v Česku postavilo 133 dřevostaveb – rodinných domů
  • V roce 2022 se v Česku postavilo 2642 rodinných domů ze dřeva, tj. 20x víc než v roce 2000. 

U bytových domů je stavění ze dřeva složitější. Požární normy v ČR s větší výstavbou zatím nepočítají. Ale v posledních dvou letech je vyvíjen stále větší tlak na jejich změnu.  Ve výstavbě je více než desítka čtyřpatrových bytových domů, které „drajvují“ přípravu změn požárních norem. „Dřevěná“ politika je vepsána do programového prohlášení ČR a byla ustavena mezirezortní pracovní skupina složená z odborníků, která má do konce roku 2023 předložit vládě návrh změn právních norem.

Jaké výhody má stavění ze dřeva?

  • V ČR máme dostatek dřevní hmoty (i navzdory kůrovci). Na jeden rodinný dům přiroste dřevo za dvě minuty! Pokud bychom od teď celý rok všechny stavby v ČR stavěli ze dřeva, tak toto dřevo vyroste za čtvrt roku.
  • Obrovské zrychlení stavby. Dřevo je rychle a jednoduše opracovatelné pomocí technologií (modulové systémy, hranoly apod.). A to i díky své nízké hmotnosti. To znamená, že ke zrychlení stavby dochází v několika etapách stavby. 
  • Velkou výhodou je také eliminace odpadů už ve fázi prefabrikace. Žádný odpad pořádně nevznikne. 
  • Dřevo na rozdíl od oceli nedosahuje při požáru tak vysokých teplot – tzv. jen odhořívá, ale ocel ve vysokých teplotách měkne; ve stavebnictví se často ocel „obaluje“ z tohoto důvodu do dřeva.
  • Tepelně technické vlastnosti. Dříve byly oceňovány tepelně izolační vlastnosti dřeva zejména v zimě, ale s postupující klimatickou změnou je oceňován i fakt, že kvalitní návrh dřevostavby dokáže pozitivně regulovat vnitřní klima i v parných letních dnech, bez nutnosti instalace dodatečných chladících systémů. 
  • Nízké provozní náklady a vysoká energetická účinnost.

U posledně zmíněného bodu se pojďme zastavit. 

Dřevěné konstrukce dnes obsahují vysoce účinné izolační materiály, díky kterým lze i při relativně štíhlých stěnách dosáhnout současné požadované energetické standardy včetně pasivních domů. V rámových konstrukcích se jako izolant používá nejčastěji minerální vlna, skelná vata nebo případně ekologické materiály typu celulóza či dřevité vlny. V zahraničí také vídáme izolace z konopí a ovčí vlny. Všechny tyto materiály dokáží regulovat vlhkost v konstrukci, což je pro dřevostavby důležité. Izolace vnější, nejčastěji na bázi dřevovlákna, minerální vlny nebo polystyrenu jsou také součástí fasádních zateplovacích systémů. Takto zateplené a zaklopené panely pro dřevostavby jsou následně montovány na staveništi a dům tak od prvních okamžiků výstavby plní svou tepelně-izolační funkci. 

Současné standardy pro nízkoenergetické a pasivní domy jsou vysoké. Je nutné nahlížet na dům komplexně: kromě izolace uvažovat i o vytápění, osvětlení, stínění, větrání a dalších technologiích a jejich vzájemné kooperaci. Díky inteligentnímu řízení a inteligentní elektroinstalaci lze významně snížit energetické nároky domu. V posledních letech je samozřejmostí instalace tepelných čerpadel, rekuperací a také doplňkových fotovoltaických systémů.

Výzvy stavění ze dřeva:

  • Je důležité, přizpůsobovat průmysl potřebám lesnictví, ne naopak.
  • Legislativní změny potrvají ještě pár let.
  • Obavy a předsudky spojené s dřevostavbami: kromě rizika požáru i riziko dlouhodobé skryté vlhkosti (malé úniky vody) a s ní spojeného rizika poškození statiky budovy. 

V souvislosti s posledně jmenovaným rizikem působení dlouhodobé neodhalené vlhkosti je potřeba uvést, že i toto riziko lze efektivně snižovat pomocí různých technologií. Jako příklad lze uvést technologii SENZOMATIC od stejnojmenné firmy SENZOMATIC

Česká technologie SENZOMATIC pro detekci a monitoring vlhkosti a úniků vody je výsledkem několikaletého vědeckého projektu ČVUT UCEEB, který zkoumal účinky vlhkosti na dřevo a jejich efektivní měření. V komerční oblasti SENZOMATIC našel praktické využití, protože v souladu s trendem udržitelnosti nabízí řešení pro každý typ stavby. Využívají ho majitelé domů, developeři i stavitelé jako standard dřevostaveb. 

Díky české technologii SENZOMATIC mají majitelé, provozovatelé, ale i stavitelé staveb neustálý přehled o tom, zda je stavba v pořádku. Vznikající problém s vlhkostí je okamžitě odhalen. Včas identifikuje a lokalizuje problémová místa.  Umí automaticky uzavřít přívod vody.

Zásadní součástí technologie SENZOMATIC jsou vysoce kvalitní a voděodolné senzory. Velmi přesně měří vlhkost a teplotu vzduchu, hmotnostní vlhkost dřeva a jiných materiálů na kritických místech v konstrukci, interiéru i exteriéru. Data jsou každých 5 minut nepřetržitě přenášena a vyhodnocována. Efektivně zamezuje falešným poplachům.

SENZOMATIC v číslech:

  • Přes 700 projektů realizovaných v 5 zemích.
  • Prevence vzniku více než 50 potenciálních škod.
  • Více než 10 let vývoje.
  • Více než v 600 domech v ČR.
  • Pořizovací náklady na kompletní ochranu nemovitosti před vlhkostí již do 42 000 Kč, měsíční poplatek 250 Kč.

Zdroj:

Přejít nahoru