Sonnentor: udržitelnost v celém životním cyklu produktu

LinkedIn
Facebook
Twitter
WhatsApp
Sonnentor_čaj

Ekologie a udržitelnost jsou základním pilířem podnikání firmy Sonnentor, která je průkopníkem ve výrobě kvalitních bioproduktů v oblasti bylin, čajů a koření. Od výkupu surovin v biokvalitě, přes jejich šetrné zpracování a inovace obalových materiálů až po minimalizaci odpadu a 100% kompostovatelnost použitých materiálů.   

1. Zero waste eventy a osvětové akce o ekologickém zemědělství a udržitelném hospodaření 

Cílem projektu Bylinkového ráje, který navštíví kolem 50 tisíc lidí ročně, je rozšířit povědomí o důležitosti ekologického zemědělství a udržitelném způsobu hospodaření – návštěvníci poznají celý proces výroby čajového sáčku od výkupu bylin až po samotnou výrobu a balení. 

SONNENTOR pořádá pravidelné komunitní a osvětové akce, např. Čejkovické bylinkové slavnosti, Sluneční ochutnávání, Sluneční bylinkobraní nebo workshopy o zdravé stravě, udržitelném podnikání nebo obalových materiálech. Veřejné akce jsou organizovány se snahou o minimalizaci odpadu. Veškeré občerstvení je podáváno v plně kompostovatelném nádobí. Kompostovatelný odpad se v krátké době proměňuje v plnohodnotný kompost, zbytek se pak třídí. 

2. Odpovědnost v dodavatelském řetězci – direct trade, podpora chráněných dílen, zelené energie, lokálnost

V rámci přímého obchodu vykoupí SONNENTOR ročně zhruba 300 tun bylin a koření v biokvalitě. Zpracovává 180 druhů bylin a koření z celého světa. Pěstitelé z Rakouska, Česka, Tanzánie, Indie nebo Nikaraguy jsou pro SONNENTOR nedílnou součástí fungujícího celku a tato spolupráce zajišťuje důstojný zdroj obživy více než tisícovce rodin po celém světě. 

V ČR SONNENTOR spolupracuje s téměř 30 pěstiteli, od kterých vykupuje každoročně kolem 30 tun sušené suroviny. Spolupracuje také s několika chráněnými dílnami (TIRO Blansko s.r.o., Přirozenou cestou s.r.o., Lavandia s.r.o. aj.), a pomáhá jim tak najít náplň práce a uplatnění: až polovina všech poznávacích sad čajů SONNENTOR vzniká u nich.

Díky střešní fotovoltaice v Čejkovicích (o celkovém výkonu 56,1 kWp) je SONNENTOR schopen pokrýt až 10 % spotřebovávané energie. Elektřinu ze sítě odebírá výhradně z obnovitelných zdrojů od dodavatele Nano Energies, který obchoduje pouze se zelenou energií složenou z biomasy (45 %), větru (37 %) bioplynu (11 %), slunce (4 %, upřednostňovány jsou střešní fotovoltaiky před těmi z polí) a vody (3 %).

Střecha haly Mlaty je osázena sukulenty a přímo pod ní je uvnitř budovy umístěn sklad bylin. Zelená střecha funguje jako výborná izolace. Mimo to také zadržuje vláhu.

SONNENTOR klade důraz na lokálnost. Spolupracuje především s lokálními tiskárnami. Nákup vybavení realizuje také lokálně: selské skříně do partnerských prodejen vyrábí firma JLP ze Sedlce. Vybavení čajového salonu s kavárnou pochází z dílen litovelské firmy Situs a bystřického TONu. Výrobky této tradiční české firmy jsou vybaveny kanceláře a zasedací místnosti. Dřevěnou podlahu kavárny mají na svědomí Princ Parket z Telnice u Brna, v rámci údržby vybavení čajového salonu spolupracuje s truhlářstvím Vraňan z nedalekých Dolních Bojanovic. SONNENTOR podporuje malé lokální podnikatele: nakupuje limonádu z chráněné dílny Lavandia, pivo z bojanovického minipivovaru Mazák, čokoládu od firmy Herufek, mutěnické těstoviny Pasta Daniela, trapistické hořčice z Opatství Nový Dvůr nebo Hostětínské mošty; vedle potravin i keramiku z Dubňan nebo pohlednice z ručního papíru od Papyrei, která po namočení vyklíčí.

Každá koruna, kterou na jižní Moravě SONNENTOR vydělá, tu také zůstane – finance se neodlévají, jako v mnohých nadnárodních kolosech, do mateřské firmy v zahraničí. 

3. Minimalizace odpadu – zero waste akce, vytápění z bylin, obalový materiál

Kromě eventů a akcí pro veřejnost, které SONNENTOR organizuje v duchu zero waste (viz výše), jemný a dále nevyužitelný prach ze zpracování čajů a koření nechává lisovat na bylinné peletky, kterými vytápí firmu. SONNENTOR ve dvou výrobních halách ročně zpracuje asi 300 tun suroviny (sušených bylin), přičemž při zpracování vzniká bylinný prach, který tvoří přibližně 5 % zpracovaného objemu. Bylinný prach a odpad z výroby si nechává peletovat a peletami vytápí jednu z výrobních hal. Ročně spotřebuje SONNENTOR asi 22,4 tun pelet a na vytápění se pelety podílí 60 %. Zbylých 40 % dodávají tepelná čerpadla. Druhou halu vytápí SONNENTOR z 80 % zbytkovým teplem z balicích strojů a výroby stlačeného vzduchu. Tím využívá vnitřní tepelné zisky v maximální možné míře. Plynovým hořákem doplňuje např. víkendy a pondělní rána, kdy se výroba rozjíždí.

Nevyužitelné krabice z výroby nebo od dodavatelů SONNENTOR skartuje a používá jako výplňový materiál do objednávek. Ty v dobrém stavu nabízí za symbolickou cenu na obalové burze Cyrkl.

 4. Snižování CO2 – ruční práce, místní zaměstnanci, efektivita v kamionové dopravě

Samotné ekologické zemědělství produkuje ve srovnání s konvenčním až o 25 % méně CO2. Díky vysokému podílu ruční práce se SONNENTORU daří ušetřit poměrně velké množství CO2. Navíc je mnoho zaměstnanců z blízkého okolí: do práce chodí pěšky, jezdí na kole či využívají hromadnou dopravu.

SONNENTOR pro dopravu svých výrobků využívá zpětné cesty kamionů, které by se jinak prázdné vracely domů.  Obchodní balení skládá tak, že namísto původ- ních 1440 čajových krabiček jich nyní dokáže na paletu umístit 1890. Do jednoho kamionu tak naskládá více produktů. Kamionovou dopravu tak SONNENTOR snížil o 1/3.

5. Obaly produktů – nové technologie s cílem zvýšení efektivity

SONNENTOR díky automatizaci zvýšil počet krabiček na paletě na 1890 a snížil tak potřebu kamionové dopravy o 30 %. Díky snížení gramáže papíru, který je součástí čajového přebalu, z 60 g na 50 g, snížil spotřebu papíru o celých 30 t.

SONNENTOR je zároveň velkým příznivcem laserového značení proměnlivých údajů na obalech produktů: číslo šarže nebo datum spotřeby. Na rozdíl od jiných způsobů značení se na krabičku nic nepřidává, ale z krabičky se laserovým paprskem odpaluje povrchová vrstvička barvy. Nové technologii musel SONNENTOR uzpůsobit vzhled krabičky a bylo nutné naprogramovat software, který posílá do laseru data ve specifické struktuře. Laserem dokáže značit cca 70 % všech krabiček porcovaného čaje, které vyrobí. Tato investice ušetřila cca 250 l rozpouštědel a inkoustu ročně a zároveň snížila provozní náklady na servis popisovacích zařízení.

Až 12 t papírového odpadu za rok, který vzniká po spotřebování obalového materiálu, je nyní využito jako výplň zásilek. Každý sluneční balíček, který z Čejkovic přijde zákazníkovi domů, je balen ekologicky. Používáním této výplně ušetří SONNENTOR ročně až 10 000 m bublinkové fólie.

Dříve byly přebaly produktů vyrobeny ze dvou materiálů: svrchní vrstvu tvořil papír, tu vnitřní tenká vrstvička polypropylenu. Právě polypropylenovou vrstvu nahradil SONNENTOR ekologičtějším materiálem – fólií NatureFlexTM. Čajové přebaly jsou tak nyní zcela kompostovatelné. Tato fólie disponuje nadstandardními bariérovými vlastnostmi, je vyrobena ze dřeva z udržitelných lesů a certifikována dle normy pro domácí kompost. Podle teplotních podmínek a kvality kompostu se rozloží do 3–6 měsíců.

Díky tomuto kroku ušetřil SONNENTOR 20 t plastů ročně.

Dohromady 91 % obalů patří do udržitelného koloběhu surovin. Dlouhodobý cíl je 100 %!

Zdroj:

Zpráva o udržitelnosti 2022

Přejít nahoru